O studiu

 O fakultě – O studiu

Vzdělání i zábavaprihlaska_5_mensi

Formy studia

Jak studovat?

Fakulta nabízí dvě základní formy studia. Studium prezenční (dříve „denní“) a kombinované (dříve „dálkové“ či „při zaměstnání“). Obě varianty se snaží co nejvíce vyjít vstříc svým studentům a zajistit jim tak příznivé podmínky pro úspěšné absolvování.

Prezenčně         

Prezenční studium představuje „klasický“ model studia. Je určen především čerstvým absolventům středních škol, kteří se chtějí po hlavě vrhnout do vysokoškolského studia a nalézt téma, které bude řídit jejich kroky v dalším profesním životě. V jeho rámci student dochází na přednášky, semináře, laboratoře a cvičení. Součástí studia jsou i terénní cvičení odehrávající se přímo v lese. Po prvním ročníku pak probíhá v období prázdnin dvou- a třítýdenní odborná praxe. Vždy po 12 týdnech semestru pak přichází zkouškové období, které trvá obvykle 5 týdnů. Velkou výhodou tohoto typu studia je úzké spojení studenta s fakultou, jejíž je integrální součástí, a může tak nahlédnout do jejího fungování a zažít atmosféru fakultního prostředí.

 Kombinovaně  

Kombinované studium v sobě snoubí výhody prezenčního studia (student studuje stejné předměty, terénní cvičení) s možností naplánovat si svůj čas samostatně v rámci vyššího podílu samostudia, a mít tak možnost např. paralelně pracovat. Výuka s osobní účastí je totiž rozložena do 3 nebo 4 konzultací (obvykle pátek odpoledne až neděle), které probíhají v intervalu 3–4 týdny. Na konci semestru pak následuje týdenní blokové cvičení. Na studenta kombinovaného studia jsou kladeny stejné nároky a požadavky jako na studenty studia prezenčního. „Dálkaři“ tak nejsou ochuzeni o žádnou část studia a absolvují stejně náročné studium jako ti „prezenční“. Velkou výhodou tohoto typu studia je stejná úroveň vzdělání s možností zároveň pracovat na plný úvazek a získat tak paralelní praktickou zkušenost, či být např. na mateřské dovolené.

 Být součástí FLD znamená být v centru lesnického dění!

Možnosti studia

 Kdo je student?

Nemusíte být tím předpisovým a přepečlivým žákem, abyste uspěli. Nejdůležitější je mít zájem a ten dát najevo. Studium na vysoké škole, to je studium toho, co vás baví! Jako člen akademické obce má každý student právo zasahovat do dění na fakultě, a to formou voleb do akademického senátu.

Mezi další možnosti realizace rozhodně patří zájmové spolky. Můžete se vrhnout na myslivost (Spolek myslivců při FLD ČZU v Praze), na cestování (Studentský zájmový spolek FLD ČZU) nebo se můžete stát popularizátorem vědy (Popularizace vědy).  Ve svém rozletu nemusíte zůstat na fakultní úrovni, ale můžete se realizovat i v ostatních aktivitách provozovaných univerzitou.

 Student. Rovnocenný člen akademické obce. Nové možnosti. Mnoho inspirace.

Světové studium

Mezi dnes už základní studentské zkušenosti patří studium či stáž v zahraničí. Fakulta nabízí program Erasmus+, pracovní stáže, letní školy či Double Degree program, v jehož rámci student získá dva diplomy. Student tak může vycestovat do různých míst EU, ale i mimo ni. Studium trvá 3–12 měsíců, stáž obvykle 2–12 měsíců a student má nárok na stipendium.

Toužíte uplatnit cizí jazyk, ale nechcete vyjíždět na dlouho z České republiky? Pak je tu studium v cizím jazyce! Fakulta má nabídku anglicky vyučovaných oborů jak bakalářských, tak magisterských. V angličtině tak můžete studovat na bakalářské úrovni Game management a Forestry a v magisterské nabídce je Forestry, Water and Landscape Management, Tropical Forestry and Agroforestry a Forestry Engineering.

Praktické

                Pro studenty, pro vás

Fakulta vytváří přívětivé prostředí. Vychází vstříc zodpovědným studentům. A to tak, aby mohli strávit svá studentská léta bez velkých existenčních starostí. K tomu slouží rozsáhlý stipendijní program. Mezi tyto typy podpory patří: stipendium pro 1. ročníky, prospěchové, „mladý vědecký pracovník“, cena děkana, ubytovací, sportovní a sociální stipendium.

Stipendium Výše stipendia Forma studia
Pro 1. ročníky až 5 000 Kč měsíčně nebo jednorázově 10 000 Kč prezenční
Prospěchové až 4 000 Kč prezenční
Mladý vědecký pracovník až 3 500 Kč prezenční
Cena děkana až 20 000 Kč absolventům s vyznamenáním prezenční, kombinovaná
Ubytovací, sportovní dle pravidel prezenční
Sociální dle pravidel prezenční, kombinovaná

Podrobné informace naleznete zde.

Poplatky za studium

Stejně jako na jiných vysokých školách se můžete při studiu u nás potkat s nutností zaplatit poplatky. Existují 4 druhy poplatků. Všech studentů se týká administrativní poplatek za přijímací řízení, dále je to poplatek za delší studium, další studium a studium v cizím jazyce.

      Administrativní poplatek spojený s přijímacím            řízením

Uchazeč o studium musí zaplatit administrativní poplatek za přijímací řízení, a to ve výši 500 Kč. Nezbytné informace pro platbu naleznete zde.

 Poplatek za delší studium

Student hradí poplatek 15 000 Kč za každých 6 měsíců studia, a to ode dne, kdy překročil standardní dobu studia o 1 rok. V bakalářských tříletých oborech student studuje zdarma 4 roky, v dvouletých magisterských je studium bez poplatku 3 roky. Do standardní doby studia se počítají všechna probíhající nebo neúspěšně zakončená studia ve stejném stupni (bakalářském nebo magisterském) v rámci celé ČR.

Poplatek za další studium

Poplatek ve výši 2 500 Kč za akademický rok hradí student, který již absolvoval studium ve stejném nebo vyšším stupni studia, než které aktuálně studuje. Tedy např. student, který úspěšně ukončil bakalářské studium a přihlásil se znovu do bakalářského studia.

Poplatky za studium v cizím jazyce

Za studium bakalářských a navazujících magisterských oborů vyučovaných v angličtině poplatek činí 12 500 Kč za akademický rok. Výjimkou je obor Game management, kde je výše poplatku stanovena na 80 000 Kč za akademický rok.

Studium na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU v Praze. Lesu blízko. Vzdělání ještě blíž.