Nejčastější dotazy

Může se hodit – Nejčastější dotazy

Na co se nás nejčastěji ptáte
Nejste si v něčem jistí? Zeptejte se!

prihlaska_kostka

 Přijímací řízení

 Z jakých předmětů budu skládat přijímací zkoušky?

Více informací o přijímačkách na bakalářské obory naleznete zde.
Podrobné informace o přijímačkách na magisterské obory objevíte tady.

 Mohu být přijat bez přijímacích zkoušek?

Bez přijímacích zkoušek mohou být přijati uchazeči, kteří nebyli nikdy zapsáni na vysokou školu (nutné zaslat čestné prohlášení) a úspěšní řešitelé národního nebo krajského kola středoškolských olympiád a středoškolských odborných činností  akreditovaných MŠMT (nutné zaslat žádost a diplom potvrzující umístění). Toto kritérium se týká bakalářských oborů: Lesnictví a Dřevařství. Na bakalářské obory Provoz a řízení myslivosti, Podnikání v nábytkářském a dřevozpracujícím průmyslu, Hospodářská a správní služba v lesním hospodářství a Konzervace přírodnin a taxidermie budou bez přijímacích zkoušek přijati jen úspěšní řešitelé středoškolských olympiád a středoškolských odborných činností (nutno zaslat žádost a diplom potvrzující umístění). Podrobné informace k bakalářským oborům naleznete zde.

Na magisterské obory Lesní inženýrství a Dřevařské inženýrství mohou být bez absolvování přijímacích zkoušek přijati absolventi bakalářských studijních oborů, které spadají do studijního programu Lesnictví (obor Lesní inženýrství) nebo Dřevařství  (pro obor Dřevařské inženýrství), kteří nikdy nebyli zapsáni ke studiu magisterského nebo navazujícího magisterského studia (nutno zaslat čestné prohlášení a v případě bakalářského studia jinde než na FLD i potvrzení o absolvování odpovídajícího bakalářského studijního programu). Podrobné informace k magisterským oborům objevíte tady.

Kde najdu studijní plány (seznam předmětů) pro jednotlivé ročníky studijních oborů?

Aktuální studijní plány jsou k dispozici ke stažení u jednotlivých oborů na webu.

Bude při přijímací zkoušce přihlíženo k výsledkům maturitní zkoušky, případně k výsledkům Národní srovnávací zkoušky (Scio testy)?

K výsledkům maturitní zkoušky ani Scio testů naše fakulta pro prominutí přijímací zkoušky nepřihlíží. Uchazečům o studium vybraných oborů budou zkoušky prominuty podle podmínek uvedených v odpovědi nahoře. Ostatní uchazeči budou přijímáni podle pořadí u přijímací zkoušky vykonávané na fakultě. Konkrétní informace o přijímacím řízení na jednotlivé obory najdete zde.

Bude při přijímací zkoušce přihlíženo k umístění v předmětových soutěžích?

Bez přijímacích zkoušek budou na bakalářské obory přijati uchazeči, kteří se zúčastnili krajského nebo národního kola středoškolské olympiády nebo středoškolské odborné činnosti akreditované MŠMT.

Jak budu vyrozuměn o prominutí přijímacích zkoušek?

Rozhodnutí včetně pozvánky k zápisu do studia bude umístěno na webu do konce dubna. Vyrozuměni budete také emailem, který jste uvedli jako kontaktní při registraci přihlášky.

Jak budu pozván na přijímací zkoušku?

Pozvánka bude umístěna u vaší přihlášky na webu do konce dubna. Vyrozuměni budete také emailem, který jste uvedli jako kontaktní při registraci přihlášky.

Co všechno mám mít sebou při přijímacím řízení ke studiu bakalářských oborů?

Občanský průkaz nebo pas, psací potřeby, pozvánku k přijímací zkoušce.

Stipendijní program

Existuje na fakultě stipendijní program?

Ano. Fakulta lesnická a dřevařská podporuje nadané maturanty, své úspěšné studenty a absolventy a mladé vědecké pracovníky. Dále je možnost získat ubytovací a sociální stipendium. Více o stipendijním programu naleznete zde.

 Uplatnění

Kde se mohu uplatnit po studiu na Fakultě lesnické a dřevařské?

Naši absolventi mohou najít zaměstnání zejména v těchto oblastech:

Lesnické obory:

  • manažerské a odborné pozice u vlastníků lesů a společností půso­bících v lesnictví, plánování, pěs­tování lesních a okrasných sazenic
  • státní správa lesního hospodář­ství a životního prostředí
  • správy chráněných území
  • vědečtí a odborní pracovníci výzkumných organizací

Dřevařské obory:

  • v českých a zahraničních společ­nostech zabývajících se primár­ním a sekundárním zpracováním dřeva
  • výroba dřevěných materi­álů a výrobků ze dřeva
  • projekto­vání a výroba nábytku
  • realizace dřevostaveb, podnikání a obcho­d

Jaká je míra nezaměstnanosti absolventů a jaký je jejich průměrný plat?

Porovnali jsme uplatnění absolventů dvou českých lesnicko-dřevařských fakult (zdroj: Lidové noviny, 16. 2. 2015). Jak si tedy stojíme ve srovnání s Brnem?

Míra nezaměstnanosti:
Praha FLD 7,3 %
Brno LDF 10,6 %

Hrubý měsíční příjem (podle informací našich a brněnských absolventů z ankety Lidových novin):
Praha FLD 26 161 Kč
Brno LDF 25 337 Kč

 

Kde se vyučuje, studium v zahraničí

Probíhá výuka na Fakultě lesnické a dřevařské pouze v areálu České zemědělské univerzity?

Přednášky, semináře, laboratoře a cvičení probíhají na fakultě. Součástí studia je i terénní cvičení odehrávající se přímo v lese. Po prvním ročníku pak probíhá v období prázdnin dvou- a třítýdenní odborná praxe.

Kde probíhají studentské praxe?

Praxe studentů probíhají na Školním lesním podniku, u vlastníků lesů, soukromých lesnických a dřevařských společností, v mysliveckých zařízeních i jinde.

Mohu studovat na zahraniční univerzitě?

Ano. Fakulta lesnická a dřevařská umožňuje svým studentům absolvovat pobyty na více než 40 zahraničních univerzitách. Více informací o možnostech studia v zahraničí naleznete zde.

 Poplatky, přestupy, souběžné studium

Jsem budoucí absolvent bakalářského studia na jiné vysoké škole, oboru, který je odlišný od oborů akreditovaných na vaší fakultě. Mohu podat přihlášku na navazující magisterské studium k vám?

Ano, je to možné. V prvním ročníku je však třeba absolvovat několik rozdílových předmětů. Studentům vycházíme vstříc a umožňujeme rozdělit 1. ročník do dvou let.

Je možný přestup k vám z jiné vysoké školy?

Ano, pokud má uchazeč v den přestupu statut studenta a ukončený alespoň jeden ročník na původní vysoké škole. Žádost vždy musí schválit děkan fakulty.

Jaký je rozdíl mezi výukou v prezenční a kombinované formě studia?

U prezenčního (denního) studia se předpokládá účast na výuce během celého pracovního týdne (mimo prázdnin a zkouškového období), u kombinované (dříve dálkové) formy studia probíhají konzultace obvykle o víkendech (cca třikrát za semestr) a týdenní bloková cvičení na konci každého semestru.

V letošním roce dovrším 26 let věku. Budu platit školné?

Nebudete. Výjimkou jsou studenti bakalářských oborů, kteří již studují v bakalářských oborech více než 4 roky nebo již absolvovali jeden bakalářský obor (nebo studenti magisterských oborů, kteří studují na těchto oborech více než 3 roky nebo již nějaký magisterský obor absolvovali).
Od věku 26 let ovšem přestává studentům hradit stát zdravotní pojištění.

Platí se  nějaké poplatky za souběžné studium dvou vysokých škol?

Nehradí, pokud celková odstudovaná doba (počítáno od nástupu do prvního studia) nepřekročila u bakalářského studia 4 roky, u magisterského studia 3 roky.

Hlásím se na vaši fakultu na bakalářský obor, ale odstudoval jsem již 2 roky na bakalářském oboru na jiné fakultě. Budu platit nějaký poplatek? 

Poplatek za delší studium (ve výši 15 000 Kč za každých 6 měsíců studia) hradí student od dne, kdy překročil standardní dobu studia o více než 1 rok. Do této doby se počítají všechna probíhající nebo neúspěšně ukončená studia ve stejném stupni (bakalářském nebo magisterském) v rámci celé ČR.
V bakalářských tříletých oborech tedy student studuje zdarma 4 roky, ve dvouletých magisterských oborech studuje zdarma 3 roky.

V minulosti jsem již absolvoval magisterský studijní program na jiné VŠ, chci se tedy zeptat, zda jsem správně pochopil, že bych v případě přijetí platil poplatek za studium?

Poplatek za další studium (ve výši 2 500 Kč za akademický rok) hradí student, který již absolvoval studium ve stejném nebo vyšším stupni studia (bakalářském, magisterském), než které aktuálně studuje. Tedy např. student, který již úspěšně absolvoval bakalářské studium a přihlásil se na FLD opět na bakalářské studium.

Platí se za studium v cizím jazyce?

Ano. Poplatky za bakalářské a navazující magisterské obory vyučované v angličtině činí 12 500 Kč za akademický rok. Výjimkou je obor Game management, kde je výše poplatku stanovena na 80 000 Kč za akademický rok.

Facebook a studentské organizace

 Má Fakulta lesnická a dřevařská stránky na Facebooku?

Ano. Fakulta pravidelně aktualizuje svůj profil a informuje své fanoušky o dění kolem fakulty.
Podívejte se!

Jsou na fakultě nějaké studentské organizace?

Studenti na Fakultě lesnické a dřevařské jsou velmi akční, a tak zde vzniklo hned několik studentských spolků.

Spolek myslivců – organizace pořádá odborné přednášky s mysliveckou tematikou. Podívejte se na jejich webové stránky a facebook.
Studentský zájmový spolek –  spolek studentů se zahraničním (jazykovým), edukativním a reprezentačním zaměřením (facebookové stránky)
Kurzy mysliveckého troubení a vábení jelenů – na Fakultě lesnické a dřevařské získala také velkou popularitu lovecká hudba. Trubači se již řadu let vzdělávají ve hře na lesnice a borlice a každoročně se úspěšně účastní mnoha akcí a soutěží. Studenti také pořádají kurzy vábení jelenů. Fakulta pořádá každý rok akademickou soutěž trubačů a vábičů.